Брекет-системи

Брекет-системи

Зубні брекети – конструкції, які розміщуються безпосередньо на зубах для зміни їхнього положення. Для більшості людей вони є найбільш оптимальним методом досягнення ідеально рівного зубного ряду. Крім випрямлення зубів, брекет-системи використовуються для виправлення розташування щелеп відносно одна одної (виправлення прикусу).

Брекет-системи зазвичай складаються з безпосередньо “брекетів”, які прикріплюються до зубів, і металевого дроту, який їх з’єднує і є, власне, тією “силою”, яка допомагає змінити положення зубів. Існують й інші компоненти конструкції: лігатури, замки, еластики. Вони теж роблять свій внесок у процес виправлення зубного ряду.

Чи боляче ставити брекети?

Встановлення традиційних брекетів зазвичай безболісне, але зуби, як і щелепи, будуть боліти в процесі їхнього носіння. Це пов’язано з повільним рухом зубів. Болісні відчуття одразу після встановлення зазвичай тривають близько тижня, а також щоразу кілька днів після кожного коректування дуги в процесі лікування. У цей період рекомендується дотримуватися дієти з м’якою їжею і за необхідності застосовувати знеболювальні препарати, наприклад, ібупрофен.
Спочатку деякі ділянки дужок можуть також натирати щоки. Щоб запобігти цьому, рекомендується використовувати ортодонтичний віск. Поступово слизова оболонка порожнини рота звикає до конструкції.

Чи боляче ставити брекети?

Коли потрібно починати носити брекети?

Брекет-системи можуть використовуватися для будь-якої вікової групи, однак існують оптимальні терміни для початку лікування.

Рекомендується провести ортодонтичний огляд у віці 7 років, щоб визначити, чи потрібно раннє втручання, і яким саме воно може бути.

Якщо виявиться, що ортодонтичне лікування необхідне, раннє втручання дозволяє оптимізувати результати, адже воно буде враховувати ріст кісток дитини. Таке лікування найчастіше передбачає 2 фази.

Перша фаза передує ортодонтичному лікуванню, оскільки вона спрямована на перерозподіл зубів або запобігання проблемам з прикусом у ранньому віці. Наприклад, якщо верхня щелепа надто вузька, існує ризик тісного розташування зубів. Крім того, вона неправильно розташовується відносно нижньої щелепи. У цьому випадку можна встановити спеціальний пристрій – палатинальний розширювач. Він дозволяє виправити положення верхньої щелепи відносно нижньої та підготувати достатньо місця для зубів. Розширення піднебіння можливе лише впродовж нетривалого часу, коли дитина росте – поки кістка остаточно не сформувалася. Під час першої фази лікування лікар може призначити носіння брекетів, але іноді обходяться і без них. Усе залежить від ситуації. Після першої фази корекції йде період спокою – до повної зміни зубів на
постійні.

Приблизно у віці 12-13 років може знадобитися друга фаза лікування. На цьому етапі вирівнювання вже постійних зубів здійснюється з використанням брекет-систем.

Якщо проміжок часу для першої фази лікування втрачений, результатів можна досягнути лише в другій фазі корекції. Однак якщо зуби скупчені, може знадобитися процедура видалення, щоб звільнити місце для зміщення. Інший спосіб створення простору для руху зубів називається міжпроксимальним скороченням (IPR). IPR передбачає мінімальне видалення тканини зуба з країв, щоб забезпечити більше місця в зубному ряду.

Будь-яка людина, яка хоче мати рівніші зуби чи поліпшити прикус, може носити брекети. Ретельнаоцінка кваліфікованого ортодонта дуже важлива для визначення перспектив і розуміння, чи допоможе цей метод корекції зубного ряду вирішити проблему.

Види брекет-систем

Нині є доступними різні типи брекет-систем. Вибір оптимального типу для кожного пацієнта залежить від різних чинників. Серед них – наявні стоматологічні проблеми, естетика, вартість, наявність алергій тощо.

Металеві брекети – найпоширеніший вид. Зазвичай їх виготовляють із нержавіючої сталі. Металеві брекети фіксуються на зубах і закріплюються дротом та еластичними або металевими лігатурами. Як альтернатива лігатурам для закріплення на дроті можуть використовуватися так звані “самолігуючі” брекети, які вважаються більш сучасним, швидким і менш травматичним методом корекції.

Керамічні брекети – косметична альтернатива металевим. Самі брекети є керамічними та відповідають відтінкові зубів. Крім того, використовуються прозорі еластичні гумки. Також існують самолігуючі керамічні брекети. Недолік керамічних брекетів у тому, що вони більш ламкі та менш витривалі в порівнянні з металевими.

Сапфірові брекети – для їхнього виготовлення використовують штучні сапфіри. Дуже естетичні зовні, але відрізняються досить високою вартістю.

Лінгвальні брекети – розташовуються на язиковій поверхні (задній стороні) зубів і взагалі непомітні для стороннього ока. Відрізняються більш високою вартістю, включаючи вартість встановлення та обслуговування.

Як працюють брекети?

Виправлення зубного ряду за допомогою брекет-систем – повільний і контрольований процес з використанням сили та постійного тиску. Дріт, прикріплений до брекетів, тисне на зуби, щоб змусити їх переміститися в необхідному напрямку.

Зуби переміщуються в межах біомеханічного процесу, який називається ремоделюванням кістки. Коли фігурні дужки чинять тиск на зуб, відбуваються зміни в періодонтальній мембрані кістки. Періодонтальна мембрана – тканина, яка повністю оточує зуб в “гнізді”, і, по суті, допомагає прикріпити його до самої кістки. Внаслідок тиску брекетів, періодонтальна мембрана зуба розтягується з одного боку і стискається з іншого. Стиснена сторона (напрямок тиску) – це місце, де кістка послаблюється, щоб зуб міг прийняти нове положення, тоді як розтягнута сторона – це те місце, де кістка наростає. Цей процес повинен бути дуже повільним, тому носіння брекетів зазвичай досить тривалий процес.

Процедура установки брекетів

Початковий крок передбачає ретельний огляд досвідченим ортодонтом. Роблять стоматологічні відтиски для створення моделі для дослідження, а також низку рентгенівських знімків щелеп, скроневого нижньощелепного суглоба, досліджують стан м’язового апарату. Після ретельної діагностики складають план лікування. У плані вказуються рекомендації щодо лікування та приблизний час реалізації. Лікар допомагає пацієнтові оцінити ризики, переваги та альтернативи можливих варіантів лікування й ухвалити правильне рішення.

За необхідності всі стоматологічні процедури (лікування, видалення, чистка зубів) виконуються до розміщення брекет-систем або інших ортодонтичних приладів.

Брекети приклеюють спеціальним стоматологічним клеєм до всіх зубів в арці.

Після цього в брекети поміщають металеву дуга і закріплюють її еластичними гумовими стрічками (лігатурами). При використанні самолігуючих брекетів дуга закріплюється одразу. Еластики можуть бути різних кольорів, використання яскравих гумок дуже подобається дітям.

Скільки коштують брекет-системи?

Вартість лікування дуже індивідуальна, оскільки індивідуальні й проблеми кожного пацієнта. Витрати залежать від типу брекетів і необхідного часу лікування. Клініка Аполонія Дентал надає своїм пацієнтам розстрочку на ортодонтичне лікування.

Як почувається пацієнт під час носіння брекетів?

Авжеж, брекети не надто зручні й можуть бути естетичної проблемою, особливо для підлітків та дорослих людей. Крім болісних відчуттів та незручностей під час носіння, доведеться зіткнуться з такими проблемами, як застрягання в брекетах їжі, триваліший процес гігієни ротової порожнини, вимушена відмова від деяких харчових продуктів. Однак найчастіше задоволення від результатів лікування – можливість милуватися новою гарною усмішкою – легко компенсує всі незручності.

Що буде після того, як брекет-систему знімуть?

Щойно брекети знімуть, для оцінки кінцевого результату буде зроблено нові відбитки та рентгенівські знімки. Крім того, без спеціального фіксатора зубний ряд знову може порушитися. Існують два типи фіксаторів – знімні та фіксовані. Знімний фіксатор виконаний у вигляді капи. Фіксований фіксатор (ретейнер) зазвичай прикріплюється до задньої стороні зубів. Переваги цього типу фіксатора в тому, що він зручніший та ефективніший з точки зору збереження положення зубів. Як правило, фіксатори необхідно носити постійно після зняття брекетів протягом певного часу, а потім ще якийсь час надягати на ніч. У кожному випадку час носіння фіксатора ортодонт визначає індивідуально.