Вiнiри

Переваги вінірів

Зубні вініри (іноді їх ще називають керамічними вінірами або керамічними ламінатами) – тонкі, індивідуально виготовлені накладки, призначені для розміщення на передній поверхні зубів. Вони дозволяють зробити естетичнішим зовнішній вигляд зубів та зубного ряду. За допомогою вінірів можна змінити колір, форму, розмір або довжину зубів.

Вініри

 • Забезпечують природний зовнішній вигляд зубів.
 • Тканини ротової порожнини добре реагують на керамічні накладки.
 • Керамічні вініри стійкі до фарбування.
 • Навіть найтемніші зуби можуть бути на вигляд білими завдяки вінірам.
 • Це проста й безболісна зміна форми або положення зубів.
 • Вініри, на відміну від коронок, не вимагають екстенсивного формування до процедури і є менш травматичною й при цьому естетичною альтернативою.
Вініри

Матеріали

Стоматологічні вініри виготовляють з порцеляни (кераміки) або композитних смол. Керамічні мають кілька істотних переваг: вони більш стійкі до фарбування, довговічніші та краще імітують світловідбивні властивості натуральних зубів.

Для вирішення яких проблем призначені вініри?

 • Вініри – хороший вибір, якщо вас не влаштовує колір зубів, або на них є плями і проблема не вирішується відбілюванням. Наприклад, зуби можуть бути знебарвлені внаслідок прийому тетрацикліну або деяких інших препаратів, потемнішати через травму або неправильне лікування, мати плями внаслідок надлишку фтору тощо.
 • Зношеність зубів внаслідок лікування. Наприклад, наявність великих пломб, які також змінили колір, або демінералізація зубів через носіння брекетів.
 • Для зубів, що мають відколи або тріщини.
 • Для зубів, які мають дефекти поверхні (шорсткості, заглиблення тощо).
 • Якщо зуби мають неправильну форму, або зубний ряд загалом нерівний та неоднорідний.
 • Наявність проміжків між зубами (наприклад, діастеми). Вініри дозволяють закрити вільний простір.

Як встановлюють вініри?

Процедура зазвичай вимагає двох-трьох візитів до клініки – для консультації, виготовлення та безпосередньої установки вінірів. Одночасно можна встановлювати як один, так і кілька вінірів – усе залежить від потреб та побажань пацієнта.

Діагностика та планування лікування. Перший крок передбачає активний діалог пацієнта з лікарем. Поясніть вашому стоматологу, якого результату ви хотіли б досягти за допомогою цього методу протезування. Під час зустрічі лікар огляне ваші зуби, щоб переконатися, що вам підходять стоматологічні вініри, і докладно розповість, якою буде процедура та які обмеження вона передбачає. В окремих випадках можуть знадобитися рентгенівські знімки.

Підготовка. Щоб підготувати зуб до накладки, стоматолог видаляє близько 0,5 мм емалі з поверхні зуба – вінір додає приблизно той самий обсяг. Перш ніж видалити емаль, ви разом із дантистом вирішуєте, чи потрібна місцева анестезія. Лікар робить зліпок із зуба і відправляє його в стоматологічну лабораторію, в якій виготовлятимуть вініри. Зазвичай на виготовлення потрібен деякий час (1-2 тижні), але за допомогою сучасних технологій вони можуть бути готові й за один день. Можливе встановлення тимчасових вінірів, якщо пацієнта бентежить вигляд його усмішки після підготовчих робіт.

Встановлення. Перш ніж встановити вінір довгостроково, стоматолог розміщує його на зубі, щоб перевірити розмір, колір та прилягання. За необхідності накладку можна підрізати, щоб досягти ідеальної відповідності. Потім зуби, на які планується встановлювати керамічні накладки, будуть очищені, відполіровані та оброблені складом для кращої адгезії (прилягання). На вінір наносять спеціальний цемент, потім його розміщують на зубі. Після цього стоматолог використовує спеціальний світловий промінь, який активує певні хімічні речовини у цементі, внаслідок чого він дуже швидко стає твердим та фіксує накладку. Заключний етап передбачає видалення зайвого цементу, оцінку прикусу та остаточні коригування за необхідності. Стоматолог може призначити візит через кілька тижнів, щоб перевірити, як на присутність вінірів реагують ясна, і ще раз переконатися в тому, що пацієнтові зручно користуватися вінірами.

Особливості стоматологічних вінірів

 • У поодиноких випадках вініри можуть відколотися або відпасти. Щоб звести до мінімуму таку ймовірність, потрібно уникати надмірного тиску на зуби – не гризти тверді продукти, не розгризати горіхи, не намагатися щось відкривати зубами тощо.
 • Зуби з вінірами, як і раніше, схильні до захворювань, наприклад, карієсу.
 • Вініри не є хорошим вибором для людей з проблемами ротової порожнини (наприклад, з активною хворобою ясен), ослабленими зубами (карієсом або іншими захворюваннями) або для тих, хто має дуже тонкий шар емалі на поверхні зуба.
 • Люди, які мають звичку скрипіти зубами або міцно стискати їх, є також є невідповідними кандидатами на встановлення керамічних вінірів, оскільки це може спричинити пошкодження накладок.

Як довго служать вініри?

Термін їх носіння зазвичай триває від 7 до 15 років. Після цього часу вініри необхідно замінити.

Чи потрібен вінірам особливий догляд?

Стоматологічні вініри не вимагають спеціального догляду. Необхідна стандартна регулярна гігієна ротової порожнини, яка включає чищення, використання зубної нитки і полоскання антисептичним засобом.