Фото

Камінь на зубах: звідки береться та як його почистити?

Багато хто чув про те, що існує камінь на зубах, але дехто вважає, що він утворюється лише у тих, хто курить, п’є каву та чорний чай. Насправді зубний камінь може утворитися у будь-якої людини, незалежно від особливостей харчування та звичок.

Що таке зубний камінь

Це зубний наліт, який під впливом різних факторів затвердів. Іноді він дійсно стає дуже твердим (наприклад, якщо розташований під яснами), іноді залишається досить м’яким, як глина (це стосується надясенного зубного каменю). Наліт на зубах тією чи іншою мірою з’являється у кожної людини. Отже, і камінь на зубах може сформуватись практично у кожного. М’який наліт накопичується переважно у тих місцях, де на зуби немає достатнього тиску при пережовуванні їжі. Чим м’якшу їжу вживає людина, тим інтенсивніше накопичується зубний наліт. Він складається з органічних залишків та бактерій, що населяють ротову порожнину. Якщо наліт зчищається погано, поступово, змішуючись зі слиною, він стає твердим.

Надясенний зубний камінь має жовтуватий колір, його видно. Підясенний камінь накопичується на коріні зуба, самостійно побачити його досить складно. Зняти зубний камінь над яснами можна за допомогою спеціального інструменту, з використанням ультразвуку та різних насадок. Якщо професійне чищення зубів (його ще називають кабінетним) не проводити регулярно, підвищується ризик запалення ясен, виникає неприємний запах з рота, зуби стають темнішими. Видалення зубного каменю – один із методів профілактики пародонтиту, захворювань ясен, які можуть призвести до розхитування та випадання зубів.

Причина утворення зубного каменю

Як було зазначено, відкладання на зубах є природним процесом. У деяких він накопичується швидше, у деяких – повільніше. Наддісневий зубний камінь з часом з’являється практично у всіх людей. Інтенсивність його появи залежить від різних факторів:

  • Куріння. У курців зубний камінь накопичується інтенсивніше, він темніший, ніж у тих, хто не палить.
  • Вживання кави та чорного чаю. Вважається, що ці напої сприяють утворенню зубного каменю, але, швидше за все, вони просто роблять наліт темнішим через те, що мають барвники. При правильній гігієні ротової порожнини в домашніх умовах – тобто, при правильному регулярному чищенні зубів – чай і кава не впливають на те, наскільки швидко буде з’являтися темний наліт і камінь на зубах.
  • Нерегулярне чи неправильне чищення зубів.
  • Необхідність довгий час жувати на один бік щелепи (наприклад, якщо з одного боку відсутній один або кілька зубів, зуб болить). У такому разі зубний камінь утворюватиметься на тій стороні, яка не пережовує їжу.
  • Вживання дуже м’якої їжі. Відсутність жувального навантаження – головна причина утворення зубного каменю. До речі, за відсутності навантаження на зуби (людина не гризе сирі яблука чи морква, є лише термічно оброблені продукти) підвищується ризик розвитку карієсу.
  • Особливості складу слини. Вона у кожної людини індивідуальна. У деяких випадках склад слини сприяє швидкому затвердінню зубного нальоту та перетворенню його на більш тверді відкладення.

Як прибрати камінь на зубах

Багато хто цікавиться, чи можна позбутися зубного каменю в домашніх умовах. Це неможливо. Зчистити зубний камінь самостійно зубною щіткою не можна. Процедура чищення від каменю зубів проводиться у кабінеті стоматолога. Вона включає кілька етапів:

  • Спочатку проводиться безпосередньо видалення зубного каменю – надясенне та підясенне. У багатьох клініках робиться чистка зубів ультразвуком, але в нашій клініці ми використовуємо спеціальний інструмент, скейлер KaVo, який дає можливість усунути тверді відкладення без використання ультразвуку. Багатьох цікавить питання, чи боляче видаляти зубний камінь. Під час проведення процедури з ультразвуком неприємні відчуття можливі. При використанні методики без ультразвуку, процес практично безболісний.
  • Після видалення каміння проводиться чистка зубів спеціальним порошком для професійного використання. Деякі клініки пропонують своїм клієнтам порошки, що містять соду, але ми використовуємо лише порошок KaVo PROPHYpearls, розроблений на основі карбонату кальцію. Він не пошкоджує емаль зубів, зміцнює її завдяки вмісту кальцію, при цьому забезпечує дійсно ефективне чищення від нальоту.
  • Третій етап професійного чищення зубів – полірування. Якщо зуб погано полірований, на ньому може інтенсивніше накопичуватися зубний камінь.
  • Далі ясна обробляють спеціальним антисептиком.
  • Завершальний етап – накладення спеціального гелю, який знімає неприємні відчуття, можливі після видалення каменю із зубів.

Догляд за зубами після професійного чищення

Якихось особливих вимог до гігієни ротової порожнини після видалення зубного каменю і нальоту у стоматолога не існує. Продовжуйте регулярно чистити зуби щіткою і якісною зубною пастою. Робіть це правильно та регулярно. І не забувайте раз на 6-12 місяців відвідувати стоматолога для професійної гігієни порожнини рота. Регулярне видалення зубного каменю та нальоту з використанням професійних методик – запорука збереження здоров’я зубів та гарної усмішки на довгі роки!