Фото

Чому виникає чутливість зубів та що з нею робити?

Гострий, пронизливий біль, який відчуваєш, коли зуб реагує на гаряче, холодне або солодке, просто нестерпний. Гіперестезія, або підвищена чутливість зубів з’являється внаслідок оголення дентину. Надійним захистом дентину від агресивного впливу більшості дратівливих факторів є емаль, але її стоншення або найменше пошкодження відразу проявляється дискомфортом і хворобливими відчуттями. Поговоримо про ефективні способи, які допоможуть усунути чутливість зубів, а також методи її профілактики.

Чутливі зуби: хто винний?

Гіперестезія змушує відмовлятися від вживання морозива та холодних напоїв, якщо зуб болить від холодного, або забути про улюблені десерти, якщо зуби болять від солодкого. Нерідко гіперчутливість проявляється при легкому дотику, заважаючи чистити зуби та пережовувати їжу.

Основними причинами появи чутливості зубів є:

 1. Різні стоматологічні дефекти та захворювання зубів та ясен. Каріозні та некаріозні (ерозія та клиноподібний дефект, підвищене стирання) ураження тканин зубів, сколи та тріщини на емалі.
 2. Неякісна гігієна ротової порожнини. Недотримання техніки або занадто старанна чистка зубів – обидві ці крайнощі є згубними. Гігієна має бути регулярною та делікатною.
 3. Незбалансоване харчування. Дефіцит корисних речовин (кальцій, фосфор, вітамін А), а також надлишок солодкого, кислого та з газом призводять до багатьох проблем із зубами та ушкоджують емаль. Шкідливим вважається також вживання дуже холодних або гарячих напоїв та їжі.
 4. Спроби самостійного відбілювання чи кабінетне відбілювання зубів із використанням неякісних засобів. Так званий відновлювальний період, коли чутливість є нормою, може тривати максимум 3-4 дні. Якщо дискомфорт не минає довше, треба йти до лікаря.
 5. Бруксизм. Неконтрольований скрегіт зубами є серйозною причиною стирання емалі та зубів. Також їх поверхня ушкоджується через шкідливу звичку гризти олівець або ручку.
 6. Якщо чутливість поширена і, здається, що болять усі зуби, можливо причина криється в нервових або ендокринних захворюваннях. У такому разі перед походом до дантиста слід відвідати ендокринолога або невропатолога.
 7. Іноді гіперчутливість проявляється на фоні гормональних змін у період вагітності, лактації чи клімаксу. Тут допоможе прийом вітамінно-мінеральних комплексів.

Як усунути чутливість зубів?

Хоча гіперестезія не є захворюванням, вона завдає чимало клопоту, порушуючи звичний спосіб життя, і потребує негайного лікування. Відчувши больовий сигнал від зубів під час їжі, пиття або звичайного вдиху ротом, слід негайно звернутися до лікаря-стоматолога. Він здійснить огляд і визначить причину чутливості, що загострилася. При необхідності призначить процедуру ремінералізації (відновлення емалі) або препарати, які допоможуть позбавитися чутливості зубів, а також проконсультує щодо правильного догляду за ротовою порожниною.

 

Чому виникає чутливість зубів та що з нею робити?

Ось кілька загальних рекомендацій щодо профілактики та зменшення чутливості зубів:

 • Для щоденного чищення зубів вибирайте тільки неабразивні пасти (що містять фтор або для чутливих зубів) та щітки з м’якою або середньою твердістю щетини.
 • Після кожного прийому їжі користуйтеся зубною ниткою або зубоясенним йоржиком. Вона не лише видалить мікрозалишки їжі, а й попередить рецесію (опускання) тканин ясен. А ось із зубочистками треба бути обережнішими.
 • Уникайте або скоротіть до мінімуму вживання кислих напоїв та продуктів, а також цукру та солодощів – вони насамперед руйнують зубну емаль.
 • Збагатіть свій раціон продуктами з високим вмістом кальцію та фосфору: кунжут, сир, кисломолочні продукти, морська риба.
 • Щонайменше один раз на півроку проходьте стоматологічний огляд, щоб вчасно виявляти приховані загрози. І не забувайте про професійне чищення зубів, яке вважається кращою профілактикою всіх зубних проблем!