Гострий, пронизливий біль, який відчуваєш, коли зуб реагує на гаряче, холодне або солодке, просто нестерпний. Гіперестезія, або підвищена чутливість зубів з’являється внаслідок оголення дентину. Надійним захистом дентину від агресивного впливу більшості дратівливих факторів є емаль, але її стоншення або найменше пошкодження відразу проявляється дискомфортом і хворобливими відчуттями. Поговоримо про ефективні способи, які допоможуть усунути чутливість зубів, а також методи її профілактики.
Чутливі зуби: хто винний?
Гіперестезія змушує відмовлятися від вживання морозива та холодних напоїв, якщо зуб болить від холодного, або забути про улюблені десерти, якщо зуби болять від солодкого. Нерідко гіперчутливість проявляється при легкому дотику, заважаючи чистити зуби та пережовувати їжу.
Основними причинами появи чутливості зубів є:
- Різні стоматологічні дефекти та захворювання зубів та ясен. Каріозні та некаріозні (ерозія та клиноподібний дефект, підвищене стирання) ураження тканин зубів, сколи та тріщини на емалі.
- Неякісна гігієна ротової порожнини. Недотримання техніки або занадто старанна чистка зубів – обидві ці крайнощі є згубними. Гігієна має бути регулярною та делікатною.
- Незбалансоване харчування. Дефіцит корисних речовин (кальцій, фосфор, вітамін А), а також надлишок солодкого, кислого та з газом призводять до багатьох проблем із зубами та ушкоджують емаль. Шкідливим вважається також вживання дуже холодних або гарячих напоїв та їжі.
- Спроби самостійного відбілювання чи кабінетне відбілювання зубів із використанням неякісних засобів. Так званий відновлювальний період, коли чутливість є нормою, може тривати максимум 3-4 дні. Якщо дискомфорт не минає довше, треба йти до лікаря.
- Бруксизм. Неконтрольований скрегіт зубами є серйозною причиною стирання емалі та зубів. Також їх поверхня ушкоджується через шкідливу звичку гризти олівець або ручку.
- Якщо чутливість поширена і, здається, що болять усі зуби, можливо причина криється в нервових або ендокринних захворюваннях. У такому разі перед походом до дантиста слід відвідати ендокринолога або невропатолога.
- Іноді гіперчутливість проявляється на фоні гормональних змін у період вагітності, лактації чи клімаксу. Тут допоможе прийом вітамінно-мінеральних комплексів.