Фото

Чому виникає зубний біль

Напевно, будь-яка людина хоч раз у житті зазнала, що таке зубний біль. Якщо через різні причини – генетичні, завдяки способу життя і харчування – вдалося уникнути карієсу, то захворіти може зуб мудрості, біль може виникнути після травми… Давайте розберемося, чому болять зуби і що з цим робити.

…якщо болить нерв зуба…

Таке трапляється, якщо зуб “живий”, тобто не видалявся нерв. Найчастіша причина такого зубного болю – занедбаний карієс, який призвів до пульпіту (ураження нервів зуба). Процес, що починається з ураження зубної емалі, без стоматологічного лікування (або при неякісному лікуванні) проникає у глибші тканини зуба, поступово “добираючись” до нерва. Цей біль має характерні ознаки: він пульсуючий або ниючий, дуже виснажливий, серйозно знижує якість життя і працездатність, позбавляє сну. Коли болить нерв зуба, що робити – думати не доводиться: потрібно якнайшвидше звернутися до стоматолога. Буквально день-два до прийому лікаря можна перетерпіти, приймаючи знеболювальні таблетки від зубного болю, але це не лікування! Терапія зубного болю проводиться тільки в стоматологічному кабінеті, і тільки вона дає результат: порятунок від болю та дискомфорту, а також порятунок постраждалого зуба. Це стосується і ситуацій, якщо болить нерв зуба під пломбою. У багатьох випадках при лікуванні зубів нерви не видаляються, а процес руйнування тканин триває чи відновлюється, тому таке теж можливе. Якщо ви не можете зрозуміти який саме зуб болить (а таке часто буває), лікар-стоматолог знайде причину мук.

Як це лікують:

  • проводять знеболювання
  • видаляють нерв (проводять депульпування чи депульпацію)
  • пломбують канали
  • пломбують зуб

 

…якщо болить зуб мудрості…

Часто зуби мудрості приносять не так мудрість, як страждання від болю. Не завжди болить сам зуб. Іноді його зростання пов’язане з травмуванням ясна або внутрішньої сторони щоки – все залежить від особливостей його росту. Буває таке, що самого зуба мудрості не видно, але біль у щелепі є – це може бути пов’язано з тим, що він росте, упираючись у сусідні зуби. Дізнатись про особливості зростання зуба мудрості допомагає рентген. Завдяки йому проблему можна запобігти – при необхідності видалити зуб мудрості, який ще не здався над яснами. Якщо він виріс і дискомфорту немає, то згодом може стати “жертвою” карієсу – як будь-який інший зуб. У деяких випадках зуб мудрості зруйнований настільки, що немає сенсу зберігати його. Якщо ж він здоровий і не заважає, то видаляти його не потрібно.

Як це лікують:

  • проводять лікування пульпіту, якщо біль у зубі мудрості викликаний запаленням нервів
  • видаляють, якщо враження карієсом занадто велике
  • видаляють, якщо зуб мудрості упирається в інші зуби, постійно ушкоджує ясна, призводить до прикусування щоки або язика під час жування

 

…якщо болить зуб без нерва…

Причин такого болю може бути кілька: неякісно встановлена ​​пломба, не повністю віддалений нерв, неякісно запломбовані канали, дефекти коронки на зубі, запалення ясна поруч із зубом, де відчувається біль, зміни в кістковій тканині, запальний процес… Не завжди можна самостійно визначити причину такого болю. Краще одразу звернутися до стоматолога, щоб уникнути серйозних проблем. Дехто відтягує візит до лікаря, коли розуміє, що болить зуб під коронкою – мовляв, все одно в ньому видалені нерви, нічого страшного не станеться, а біль можна зазнати. До фахівця треба сходити якнайшвидше. Біль може бути пов’язаний із запальним процесом, який відбувається в ізольованому середовищі, під коронкою, через що можуть виникнути серйозніші неприємності – аж до того, що зуб, на якому знаходиться коронка, доведеться видалити, і протезувати відсутній зуб іншим, дорожчим способом.

Як це лікувати:

  • якщо неякісно видалений нерв при попередньому лікуванні або погано запломбований канал, процес повторюють; якщо це неможливо, зуб можуть видалити, щоб уникнути розвитку запалення
  • при пошкодженні чи деформації коронки її замінюють чи ремонтують

 

Важливо пам’ятати: якщо після депульпації (видалення нерва) зуб продовжує нити, відчувається біль при накушуванні або реагуває на температуру – необхідно якнайшвидше звернутися до стоматолога та уточнити причину скарг.

Терапія зубного болю – це безпосередньо лікування зуба. Терапевт-стоматолог не просто позбавляє свого пацієнта від болю, а лікує його, внаслідок чого проходять болючі відчуття. На відміну від таблеток, які можна прийняти, коли болять зуби, після прийому у стоматолога біль не повернеться.